- today
- label Poradniki
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 90571 odwiedzin
- comment 1431 komentarzy
Polerowanie samochodu może zostać wykonane ręcznie lub za pomocą polerki orbitalnej. Nie da się ukryć, że jest to czynność czasochłonna, której efekty mogą zostać szybko zniwelowane przez zmieniające się warunki atmosferyczne lub niewłaściwe zabezpieczenie przed nimi. Mimo to niektórzy kierowcy decydują się na ten krok przed ważnymi uroczystościami lub ot tak, by chociaż przez chwilę cieszyć się widokiem błyszczącego lakieru.
Przez osoby, które dotychczas nie polerowały samochodu, czynność ta może być postrzegana jako bardzo skomplikowana. Z czasem okazuje się, że zajęcie to jest nie tyle trudne, co żmudne.
Kiedy zdecydować się na polerowanie samochodu?
Lakier samochodowy składa się z trzech warstw (jeżeli niewymagana jest szpachla):
podkładu,
lakieru bazowego,
lakieru bezbarwnego.
Głównym zadaniem podkładu jest ochrona przeciwkorozyjna oraz stworzenie odpowiedniego podłoża pod kolejne warstwy, składające się na powłokę.
Kolor nadwoziu nadaje lakier. Już jakiś czas temu wycofano się z lakierów akrylowych, wprowadzając lakiery bazowe dwuwarstwowe. Nakładane są na nie lakiery bezbarwne, które stanową wierzchnią, ochronną warstwę.
Zbyt duże uszkodzenia, które odsłaniają karoserię, nie zostaną usunięte za pomocą polerowania. Sprawdza się ono w przypadku płytkich rys, sugerujących uszkodzenie jedynie wierzchniej warstwy lakieru.
Polerowanie samochodu to nic innego, jak „starcie” części lakieru bezbarwnego, co wystarczy do zlikwidowania większej części zarysowań. Czynność ta pomoże również w odświeżeniu starego, zmatowiałego lakieru.
Na co zwrócić uwagę podczas polerowania samochodu?
Piękny, lśniący w słońcu lakier to połowa sukcesu. Można to zaobserwować w salonie samochodowym czy nawet komisie. Dobrze wypolerowane auto wygląda jak nowe, co sprzyja podejmowaniu decyzji zakupowych.
Chyba każdy kierowca, który miał okazję prowadzić samochód ze lśniącym lakierem przyzna, że jest to naprawdę wspaniałe uczucie. Dlatego też coraz częściej nie poprzestajemy na myciu auta – polerujemy je.
Przed przystąpieniem do polerowania samochodu trzeba pamiętać, że bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń producentów, które znajdują się na kosmetykach. Użycie większej ilości wosku czy środka polerującego lub ich niedokładne zmycie, nie przyspieszy całego procesu, za to może bardzo negatywnie wpłynąć na lakier.
Najczęściej występujące szkody spowodowane błędami w czasie polerowania samochodu:
odbarwienia lakieru,
zacieki na lakierze,
uszkodzenia mechaniczne.
Polerowanie samochodu powinno opierać się na delikatnym, ale intensywnym pocieraniu. Zbyt duża koncentracja sił na jednym miejscu, przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.
Polerowanie samochodu nie może się udać bez odpowiednich środków. Nawet najlepsza technika ruchów nie zastąpi kosmetyków do auta. Przed ostatecznym wybraniem tych najbardziej spełniających nasze oczekiwania, z całą pewnością czeka nas przetestowanie przynajmniej kilku preparatów. Nie tyle chodzi tu o ich skuteczność, co poziom bezpieczeństwa. Na uwagę zasługują również szmatki, gąbki oraz włókniny używane w czasie pielęgnowania auta. Powinny być delikatne, ponieważ bardzo łatwo można „przetrzeć” lakier.
Technika polerowania samochodu – ręczna czy mechaniczna?
Polerowanie samochodu można wykonać ręcznie lub mechanicznie. Obie techniki mają wielu zwolenników i przeciwników. W tej sytuacji warto wziąć pod uwagę stopień wtajemniczenia i umiejętności polerskie.
Osobom początkującym zalecana jest metoda ręczna, w której, podczas niepowodzenia, nie wyrządzą zbyt dużych szkód karoserii. Technika mechaniczna przeznaczona jest do głębszych uszkodzeń oraz dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w polerowaniu samochodu.
Oba sposoby wymagają użycia pasty polerskiej. Często można spotkać się z opinią, że w technice ręcznej bez przeszkód można używać mocniejszych preparatów, ponieważ ręczny nacisk nie jest w stanie uszkodzić lakieru. Warto jednak pamiętać, że jest on nierównomierny. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Na pewno znajdzie się przynajmniej kilka osób, którym udało się tego dokonać. Dlatego zaleca się rozpoczęcie polerowania ręcznego od mniej agresywnych past polerskich i delikatniejszych padów oraz gąbek.
Delikatniejszymi pastami są:
3M 80349,
Rupes Medium Quarz Gloss,
Menzerna 2500,
Farecla G3.
Polerowanie mechaniczne również wymaga zastosowania pasty o niskiej ścieralności. W tym przypadku należy uważać również na nacisk, by nie był zbyt mocny, ponieważ może dojść do usunięcia zbyt grubej warstwy lakieru.
Najczęściej popełniane błędy podczas polerowania samochodu
Wielu początkujących kierowców jest zawiedzionych efektami polerowania samochodu, kiedy jego powierzchnia okazuje się tłusta i nieestetyczna. Uzyskanie pożądanego efektu wiąże się z oczyszczeniem lakieru, nawoskowaniem karoserii i ponownym wypolerowaniu samochodu do osiągnięcia wysokiego połysku.
Kiedy w czasie polerowania samochodu zauważalne jest łuszczenie się felg, oznacza to, że środek myjący nie został dobrze spłukany lub został spłukany zbyt późno. Regeneracja lakieru w tym miejscu jest stosunkowo łatwa, dlatego uratowanie sytuacji jest proste do wykonania.
Do przegrzania lakieru dochodzi w momencie, kiedy zbyt długo i zbyt intensywnie polerowane jest jedno miejsce. Aby tego uniknąć należy uważać, szczególnie na krawędziach elementów.
Istotny jest również sposób spłukiwania środków myjących z samochodu. Podczas włączania ciśnienia wody należy uważać, by jego nagły wzrost nie uszkodził karoserii i nie pozostawił wgniecenia lub odprysku lakieru. Dobrym rozwiązaniem jest skierowanie węża w dal i włączenie wody. Gdy opanujemy ciśnienie i ustawimy je w odpowiedniej odległości, możemy spokojnie skierować końcówkę węża w stronę karoserii, by spłukać preparat myjący.
Najważniejsze zasady polerowania samochodu
Przed przystąpieniem do polerowania samochodu należy pamiętać, że wykonanie tej czynności z należytą starannością zajmuje zazwyczaj około kilku godzin. Jest to czasochłonna praca. Uzyskany efekt końcowy wynagradza jednak cały trud.
Ze względów praktycznych polerowanie samochodu ręcznie, zalecane jest sympatykom takiego rozwiązania oraz osobom początkującym, ponieważ dokładne wykonanie tego zadania może zająć mnóstwo czasu (w skrajnych przypadkach nawet kilka dni).
Ręczne polerowanie samochodu
Ręczne polerowanie samochodu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej powierzchni lub niedużego zużycia powłoki lakierniczej, kiedy karoseria nie wymaga intensywnego tarcia. Specjaliści zalecają osobom stawiającym pierwsze kroki w tym zakresie, rozpoczęcie właśnie od ręcznego polerowania – w przypadku niepowodzenia spowoduje mniejsze szkody.
Przed przystąpieniem do polerowania należy dokładnie umyć i oczyścić karoserię, najlepiej za pomocą przeznaczonej do tego celu glinki. Przy jej użyciu należy przetrzeć powierzchnię auta, dzięki czemu resztki zanieczyszczeń zostaną dokładnie usunięte. Glinkowanie powinno zostać zakończone kolejnym umyciem oraz osuszeniem samochodu. To dodatkowa czynność do wykonania, która wielu osobom może wydawać się zbędna, jednak należy pamiętać, że nawet niewielkie ziarenko piasku, pozostawione na karoserii, może przyczynić się do powstania dużej, trudnej do zamaskowania rysy.
Warto zaopatrzyć się w odpowiednią pastę polerską oraz pady. Ich rodzaje uzależnione są od stopnia zniszczenia lakieru. Jeżeli nie wiemy, jakie produkty kupić, należy wybrać te delikatniejsze.
Oczyszczony i zabezpieczony taśmą samochód można zacząć polerować. Do tego celu najczęściej używana jest zwykła taśma malarska, chroniąca powierzchnie, które nie powinny być polerowane. Mowa tu przede wszystkim o lampach i chromowanych elementach.
Miękkim padem i pastą o niskiej ścieralności, należy zacząć pracę od niewielkich powierzchni, najlepiej bez załamań. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie pasty i odczekanie kilku minut aż wyschnie. Podczas jej aplikacji należy pamiętać, by nie wkładać w to zbyt dużej siły, ani nie pocierać zbyt długo jednego miejsca. Po wykonaniu tej czynności, nadmiar pasty trzeba usunąć, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Ręczne polerowanie samochodu powinno odbywać się kulistymi ruchami, inne mogą nie przynieść żadnych efektów. Po wypolerowaniu danej powierzchni warto ocenić postępy – jeżeli nie są zadowalające, należy powtórzyć tę czynność. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wykonanie tego procesu więcej niż trzy razy na jednej powierzchni nie ma większego sensu, oznacza to bowiem, że rysy są na tyle głębokie, że polerowanie nie przyniesie efektów, a w celu usunięcia ubytku konieczne będzie udanie się do lakiernika.
Jeżeli po zakończeniu polerowania, efekt w dalszym ciągu nie będzie zadowalający, można skorzystać z padów i past o większych właściwościach ścierających, takich jak:
Rupes Zehir,
3M – 50417,
Menzerna 300 lub 400.
Zabierając się do ręcznego polerowania samochodu należy pamiętać, że jest to czynność bardzo pracochłonna, dlatego istotne jest wcześniejsze zaplanowanie poszczególnych działań. Trzeba mieć świadomość tego, że dokładne wypolerowanie samochodu może zająć nawet cały dzień. Czynności tej nie należy zbyt często powtarzać – w końcu ścieramy powierzchnię lakieru.
Po wykonaniu polerowania ręcznego warto zabezpieczyć lakier przed działaniem warunków atmosferycznych za pomocą wosku.
Polerowanie samochodu i... co dalej?
Po zakończonym polerowaniu samochodu, należy je umyć oraz dokładnie wypłukać z pozostałości pasty. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, jednak niezbędne przed przystąpieniem do nakładania wosku.
Do mycia auta, warto użyć dobrego szamponu, który w odpowiedni sposób odtłuści całą powierzchnię. W specjalistycznych sklepach nabyć można płyny przeznaczone do usuwania resztek pasty. Nie wolno zapominać, że myjemy auto po polerowaniu, przez co niezbędne jest użycie bardzo miękkiej gąbki, która nie pozostawi rys. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z myjki wysokociśnieniowej.
Samochód należy osuszyć możliwie najszybciej, tak by nie zdążył sam wyschnąć. Doskonale do tego celu nadaje się duża, chłonna ściereczka z mikrofibry. Po dokładnym wysuszeniu auta pozostaje nanieść na karoserię dobrej jakości wosk, np. 3M - 80345.
Podsumowanie
Polerowanie samochodu warto wykonywać co około 3 miesiące, by uchronić lakier przed uszkodzeniami spowodowanymi przez warunki atmosferyczne oraz inne substancje, takie jak na przykład zaawansowane chemikalia czy ptasie odchody.
Komentarze (1431)